Cape Coast South Constituency
Ernest Arthur (MCE) – 271
Ekow Dsane-Selby -110
Perry Mensah- 133
Spoilt-2
Total valid votes cast -514
Asuogyman Constituency
Kwame Adu-Darkwa 131
Paul Asare Ansah 539
Total Voters 699
Valid vote cast or turnout 677
Rejected 7
Unused ballot papers 58
Agona East Constituency Results
Prof. Kwesi Yankah-267
Kennedy Abrokwa-175
Prince Yaw Essah-127
Total valid votes cast-569
Spoilt-1
Talensi Constituency
Thomas 196
Samuel king 17
William Zoogah 64
Robert Alibo 153
Bawku Central Constituency
Abubakari Wuni – 154
Ayuuba Seidu – 58
Gabiana Agbanwa Abugri – 407
Rejected ballots – 2
Bongo Constituency
Ayimbisa= 402
Diana= 131
Rejected -3
Builsa North Constituency
James Maurice Abakisi- 243
Isaac Awonimai-149
Rejected -6
Total-398
Pusiga Constituency
Abdulai Zubeiru 197
Abdul Karim Dubure 204
Garu Constituency
Emmanuel Asore- 143
Osman Musah- 176
Rejected- 1
Binduri Constituency
Alex Joseph Avoka Asuma – 68
John Atubiga Arabogo – 14
Abanga Abdulai – 332
Spoilt 1
Bolga East Constituency
Abole Emmanuel -111
Abire Nsobila- 4
David Amoah 87
Nabdam Constituency
Yen Sapark-101
Boniface Agambila-147
Spoilt 1
Total -249
Builsa South Constituency
Dan Gariba 258
Thomas Adama 50
Lambussie
Stephen Delle -33
Stephen Bemile – 46
Bright Yelviel-dong Baligi – 201
John Doughr Baloroo – 99
Spoilt ballot – 1
Karaga Constituency
Dr. Amin Anta- 385
Alhassan Abdulai- 4
Affa. Sule- 2
Dr. Sayuti- 78
Rejected- 3
Tatale Constituency
Omega – 66
Jabco – 72
Thomas – 198
Rejected – 6
Salaga North Constituency
Tahiru Fuseini- 67
Abdallah Iddi- 94
Dramani Salifu- 58
Rejected- 1
Total votes cast 220
Zabzugu Constituency
John Bennam – 183
Labaram – 99
Sagnarigu
Felicia Tettey- 303
Abdul Wahab Alhassan- 97
Musah Hawa- 01
Abu Fouzia- 21
Rejected 05
Juaboso Constituency
Martha Kwayie Manu – 300
Danso Simon Asamoah – 9
Francis Afranyo Kwaku – 199
Alex Ampaabeng – 71
Solomon Donkor – 1
Total votes cast – 583
Rejected – 3
Delegates – 613
Kadjebi Constituency
Rashid Bawa….356
Isaac Dzamefe..,133
Alhaji Tanko….,.6
Rejected….4
Total valid vote cast…499
Wa Central Constituency
Hajia Humu Awudu – 302
Issahaku Tahiru Moomin – 266
Bashiru Janet Bibii – 12
Salifu Abubakari Orison – 07
Nurideen Froko – 208
Sawla-Tuna-Kalba Constituency
1 Banaaco Seidu Nuhu- 260
Bruce Lima- 6
3.Jonathan Lamitey Gilbieri- 180
Rejected- 4
Daboya-Mankarigu Constituency
Samuel Tika – 77
Abdul Latif Bavug – 13
Mahama Asei Seini – 162
Danladi Saaka – 71
Mohammed Issah – 8
Rejected Ballots – 5
Cape Coast South Constituency
Ernest Arthur (MCE) – 271
Ekow Dsane-Selby -110
Perry Mensah- 133
Spoilt-2
Total valid votes cast -514
Asuogyman Constituency
Kwame Adu-Darkwa 131
Paul Asare Ansah 539
Total Voters 699
Valid vote cast or turnout 677
Rejected 7
Unused ballot papers 58
Spoilt 0
Agona East Constituency
Prof. Kwesi Yankah-267
Kennedy Abrokwa-175
Prince Yaw Essah-127
Total valid votes cast-569
Spoilt-1
Upper East Region
Provisional Results
Talensi Constituency
Thomas 196
Samuel king 17
William Zoogah 64
Robert Alibo 153
Bawku Central Constituency
Abubakari Wuni – 154
Ayuuba Seidu – 58
Gabiana Agbanwa Abugri – 407
Rejected ballots – 2
Bongo constituency
Ayimbisa= 402
Diana= 131
Rejected -3
Builsa North Constituency
James Maurice Abakisi- 243
Isaac Awonimai-149
Rejected -6
Total-398
Pusiga Constituency
Abdulai Zubeiru 197
Abdul Karim Dubure 204
Garu Constituency
Emmanuel Asore = 143
Osman Musah = 176
Rejected = 1
Binduri constituency
Alex Joseph Avoka Asuma – 68
John Atubiga Arabogo – 14
Abanga Abdulai – 332
Spoiled 1
Bolga East Constituency
Abole Emmanuel -111
Abire Nsobila- 4
David Amoah 87
Nabdam constituency
Yen Sapark-101
Boniface Agambila-147
Spoiled 1
Total -249
Builsa South Constituency
Dan Gariba 258
Thomas Adama 50
Lambussie
Stephen Delle -33
Stephen Bemile – 46
Bright Yelviel-dong Baligi – 201
John Doughr Baloroo – 99
Spoilt ballot – 1
Karaga Parliamentary elections Updates( provisional)
1 Dr. Amin Anta= 385
Alhassan Abdulai= 4
Affa. Sule= 2
Dr. Sayuti= 78
Rejected =3
Tatale Parliamentary updates
1.Omeg – 66
2.Jabco – 72
3.Thomas – 198
5.Rejected – 6
Salaga North constituency
Tahiru fuseini = 67
Abdallah Iddi= 94
Dramani Salifu= 58
Rejected = 1
Total votes cast =220
Zabzugu Constituency
John Bennam – 183
Labaram – 99
Sagnarigu
Felicia Tettey 303
Abdul Wahab 97 Alhassan
Musah Hawa 01
Abu Fouzia 21
Rejected 05
Juaboso Constituency
Martha Kwayie Manu – 300
Danso Simon Asamoah – 9
Francis Afranyo Kwaku – 199
Alex Ampaabeng – 71
Solomon Donkor – 1
Total votes cast – 583
Reject Ballot – 3
Delegates – 613
Kadjebi Constituency
1.Rashid Bawa….356
2..Isaac Dzamefe..,133
3.Alhaji Tanko….,.6
4.Rejected….4
Total valid vote cast…499
Wa Central Constituency Parliamentary Primaries
Hajia Humu Awudu – 302
Issahaku Tahiru Moomin – 266
Bashiru Janet Bibii – 12
Salifu Abubakari Orison – 07
Nurideen Froko – 208
Wa West
1.Labiir Sabo – 197
2.Mac Banda -192
3.Daniel Dari kuunsogna – 224
Spoiled ballots – 3
Bia West
Anythony Marshall Appoh- 146
Bernard Blay-535
Ayawaso East
Ibrahim Issah Ombi – 85
Ibrahim Iddrisu – 7
Peter Mireku – 237
Saini Haruna Futa Yaro – 24
Malik Gambo – 90
Nadoli Kaleo
Colinius – 65
2.Eric Dakuraa – 1
3.kathren lankono DCE – 159
4.Elvis Botah – 202
Krachi Nchumuru
1.Wilson Marfo Kpakpladja – 25
Peter Yaw Kosoe – 34
Innocent Tache Kakateche – 129
4.Kwesi Appiah Bediako – 32
5.Dr. Inusah Abdul-Nasiru – 125
6.Evelyn Denteh Amankwah – 15
Tamale Central
Dr. Ibrahim Anyars (CEO of NABCO) – 539
Abass Zakaria – 171
Rejected – 2
Provisional Results of Daboya-Mankarigu
Samuel Tika – 77
Abdul Latif Bavug – 13
Mahama Asei Seini – 162
Danladi Saaka – 71
Mohammed Issah – 8
Rejected Ballots – 5
Sawla-Tuna-Kalba provisional results
1 Banaaco Seidu Nuhu – 260
Bruce Lima – 6
3.Jonathan Lamitey Gilbieri – 180
Rejected – 4
Source: Daily Guide
Disclaimer: Opinions expressed here are those of the writers and do not reflect those of Peacefmonline.com. Peacefmonline.com accepts no responsibility legal or otherwise for their accuracy of content. Please report any inappropriate content to us, and we will evaluate it as a matter of priority. |